Noworodek na zimę – wyprawka, wyjście ze szpitala, spacery

Zbliża się zima, a Twoje dziecko już wkrótce się urodzi. Jak się przygotować na przyjęcie noworodka zimą? W co wyposażyć torbę do szpitala i na wyjście z niego?  Jak wyposażyć się na spacery z maluchem?

Pobyt w szpitalu

W szpitalu zwykle jest ciepło, ale warto na czas zimowy wziąć dla noworodka rożek, którym otulisz dziecko zapewniając mu ciepło i poczucie bezpieczeństwa. Rożek możemy też zrobić z ciepłego kocyka – najlepiej kwadratowego i bawełnianego (jak to zrobić? – już wkrótce artykuł na ten temat). Na główkę noworodka koniecznie załóż bawełnianą czapeczkę (wiązaną na troczki). Zimą warto założyć dziecku 2 warstwy ubranek bawełnianych z długimi rękawami i zakrywających stopy. Jako ubranie dla noworodka najlepiej sprawdzi się pajacyk z body pod spodem lub kaftanikiem na wierzchu (lub śpiochy z body i kaftanikiem). Najłatwiej założyć ubranka, które są rozpinane a nie wkładane przez głowę (w sklepach można znaleźć nawet body kopertowe – rozpinane jak kaftanik). Ze względu na częste przewijanie noworodka przygotuj takie pajacyki i śpiochy, które rozpinają się w kroku. Przydadzą się też skarpetki, ponieważ  często z małych stópek zsuwają się nogawki. Na rączki możesz założyć dziecku rękawiczki niedrapki. W roli niedrapek super sprawdzają się skarpetki z szerokim ściągaczem.

Noworodek spędza w szpitalu minimum 2 pełne doby (dłużej jeśli Mama jest po cesarskim cięciu, dziecko na żółtaczkę lub dziecko jest wcześniakiem). Przygotuj zatem minimum 6 zestawów ubranek w rozmiarze 56-62 cm. Czapeczki  i niedrapki wystarczą po 2 sztuki. Na wszelki wypadek w domu przygotuj kilka następnych zestawów, które Tata dziecka w razie potrzeby podwiezie do szpitala.

Wyjście ze szpitala

Przygotuj się też na wyjście ze szpitala. Cały zestaw ubrań możesz wziąć ze sobą albo naszykować w domu dla Taty dziecka. Na dwie warstwy ubranka, spodnią bawełnianą a wierzchnią cieplejszą (np. welurowy pajacyk) załóż dziecku kombinezon (najlepiej jednoczęściowy z kapturem i zakrytymi stopami, rozpinany po całej długości i z doszytymi rękawiczkami). Jeśli dziecko rodzi się zimą warto kupić większy kombinezon, który wystarczy na całą zimę (rozmiar 62). Ciepłą czapkę (wiązaną na troczki) możesz założyć na bawełnianą czapeczkę. Pamiętaj aby przy dużych mrozach twarz dziecka posmarować specjalnym kremem zimowym dla noworodków. Noworodkowi nie jest potrzebny szalik, ponieważ ma krótką szyję i w całości zakryje ją zapięty kombinezon z kapturem i czapka. Do szpitala warto wnieść fotelik samochodowy, w którym umieścisz śpiwór zimowy. Ubrane dziecko włóż do fotelika i tak zanieś do samochodu. Dopiero przed wyjściem z budynku zapnij do końca śpiwór, aby dziecko się nie zgrzało. Specjalny daszek w foteliku zabezpieczy maleństwo przed wiatrem (nie wszystkie foteliki mają go w wyposażeniu, ale można też taki dokupić). W samochodzie koniecznie rozepnij śpiwór oraz ewentualnie zdejmij ciepłą czapkę i rozepnij trochę kombinezon.

Spacery

Zimową porą warto odczekać z pierwszymi spacerami przynajmniej 7 dni. Nie należy wychodzić z noworodkiem w bardzo mroźne dni i przy dużym wietrze.  Przed pierwszym wyjściem można stopniowo oswajać malucha z zimnym powietrzem (tzw. werandowanie). W tym celu ubierz go tak jak na dwór, włóż do wózka i otwórz okna na parę minut. Stopniowo można wydłużać ten czas. Do wózka (gondoli) wkładamy śpiwór zimowy i ewentualnie dodatkowo przykrywamy dziecko ciepłym kocykiem (zawsze warto go mieć ze sobą w zapasie) lub przykryciem do gondoli (zwykle jest w  wyposażeniu wózka).  Warto mieć zawsze ze sobą folię do wózka, przyda się przy mocnym śniegu lub śniegu z deszczem (jeśli nie ma folii w komplecie z wózkiem można ją dokupić oddzielnie).

2 thoughts on “Noworodek na zimę – wyprawka, wyjście ze szpitala, spacery

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


trzy − = 1

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>