Noworodek na wiosnę – wyprawka, wyjście ze szpitala, spacery

Wiosna już za pasem, a Twoje dziecko już wkrótce się urodzi. Jak się przygotować na przyjęcie noworodka wiosną? W co wyposażyć torbę do szpitala i na wyjście z niego?  Jak wyposażyć się na pierwsze spacery z maluchem?

Pobyt w szpitalu

Mimo tego, że w szpitalu jest ciepło koniecznie weź rożek (można wybrać wersję letnią), który zapewni dziecku lepszą stabilizację ciała a związku z tym poczucie bezpieczeństwa (więcej o rożkach tutaj). Do ubrania noworodka potrzebujesz bawełnianą czapeczkę i pajacyk (lub kaftanik plus śpiochy). W zależności od potrzeb dodatkowo możesz założyć body (pod pajacyk) lub bluzeczkę/kaftanik (na wierzch). Ciepłą wiosną wystarczy założyć dziecku 1 warstwę ubrania i otulić rożkiem.  Ze względu na częste przewijanie noworodka przygotuj takie pajacyki i śpiochy, które rozpinają się w kroku.  Warto mieć ze sobą skarpetki, które często przydają się do przytrzymania za długich nogawek pajacyka na stopach. Na rączki możesz założyć dziecku rękawiczki niedrapki (lub skarpetki – też dobrze się sprawdzają).

Noworodek spędza w szpitalu minimum 2 pełne doby (dłużej jeśli Mama jest po cesarskim cięciu, dziecko jest wcześniakiem lub ma żółtaczkę). Przygotuj zatem minimum 6 zestawów ubranek. Czapeczki  i niedrapki czy skarpetki wystarczą po 2 komplety. Na wszelki wypadek w domu przygotuj kilka następnych zestawów, które Tata dziecka w razie potrzeby podwiezie do szpitala. O pełnej wyprawce dla noworodka przeczytasz tutaj.

Wyjście ze szpitala

Przygotuj się też na wyjście ze szpitala. Cały zestaw ubrań możesz wziąć ze sobą albo naszykować w domu dla Taty dziecka. Na dwie warstwy ubranka, spodnią bawełnianą a wierzchnią cieplejszą (np. welurowy pajacyk) załóż dziecku wiosenny kombinezon (więcej o kombinezonach tutaj).  Na wyjście załóż dziecku cieplejszą czapkę (wiązaną na troczki). Noworodkowi nie jest potrzebny szalik, ponieważ ma krótką szyję i w całości zakryje ją zapięty kombinezon z kapturem i czapka. Do szpitala warto wnieść fotelik samochodowy. Ubrane dziecko włóż do fotelika i tak zanieś do samochodu. Dodatkowo przy wyjściu okryj dziecko polarowym lub bawełnianym kocykiem. Specjalny daszek w foteliku zabezpieczy maleństwo przed wiatrem i słońcem (nie wszystkie foteliki mają go w wyposażeniu, ale można też taki dokupić). W samochodzie możesz odkryć dziecka z kocyka, aby nie było mu za gorąco.

Spacery

Tak samo jak na wyjście ze szpitala ubieramy dziecko na pierwsze spacery. Oczywiście ubiór zawsze dopasowujemy do aktualnej pogody. Staraj się nie przegrzewać dziecka! Ubierz je tylko o jedna warstwę cieplej niż ubierasz się sama. W wózku musimy dziecko jeszcze przykryć kocykiem polarowym lub bawełnianym (więcej o kocykach i śpiworach tutaj.  Pamiętaj jednak, że warto odczekać z pierwszymi spacerami przynajmniej 4-5 dni. W tym czasie możesz stopniowo oswajać  malucha z zewnętrznym powietrzem (tzw. werandowanie). W tym celu ubierz dziecko jak na dwór, okryj kocykiem w wózku i otwórz okna na parę minut.

Na pierwsze wyjście na spacer wybierz dzień bezwietrzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


siedem × 1 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>