Noworodek na wiosnę – wyprawka, wyjście ze szpitala, spacery

Wiosna już za pasem, a Twoje dziecko już wkrótce się urodzi. Jak się przygotować na przyjęcie noworodka wiosną? W co wyposażyć torbę do szpitala i na wyjście z niego?  Jak wyposażyć się na spacery z maluchem?

Pobyt w szpitalu

W szpitalu zwykle jest ciepło, ale warto na czas wiosenny wziąć dla noworodka rożek, którym otulisz dziecko zapewniając mu ciepło i poczucie bezpieczeństwa (rożek możemy też zrobić z ciepłego kocyka – najlepiej bawełnianego, jak to zrobić?). Na główkę noworodka koniecznie załóż bawełnianą czapeczkę (wiązaną na troczki). Noworodka ubierz w ubranka bawełniane z długimi rękawami i zakrywające stopy. Jako ubranie dla noworodka najlepiej sprawdzi się pajacyk lub śpiochy z body lub kaftanikiem (z długimi rękawami). Ciepłą wiosną wystarczy założyć dziecku 1 warstwę ubrania.  Ze względu na częste przewijanie noworodka przygotuj takie pajacyki i śpiochy, które rozpinają się w kroku. Na rączki możesz założyć dziecku rękawiczki niedrapki.

Noworodek spędza w szpitalu minimum 2 pełne doby (dłużej jeśli Mama jest po cesarskim cięciu, dziecko na żółtaczkę lub dziecko jest wcześniakiem). Przygotuj zatem minimum 6 zestawów ubranek. Czapeczki  i niedrapki wystarczą po 2 sztuki. Na wszelki wypadek w domu przygotuj kilka następnych zestawów, które Tata dziecka w razie potrzeby podwiezie do szpitala. O pełnej wyprawce dla noworodka przeczytasz tutaj.

Wyjście ze szpitala

Przygotuj się też na wyjście ze szpitala. Cały zestaw ubrań możesz wziąć ze sobą albo naszykować w domu dla Taty dziecka. Na dwie warstwy ubranka, spodnią bawełnianą a wierzchnią cieplejszą (np. welurowy pajacyk) załóż dziecku kombinezon (najlepiej jednoczęściowy z kapturem i zakrytymi stopami, rozpinany po całej długości i z doszytymi rękawiczkami). Wiosenny kombinezon może być podszyty polarem lub mieć cienką warstwę ociepliny (nigdy nie przegrzewaj dziecka! ubierz je tylko o jedna warstwę cieplej niż ubierasz się sama). Na wyjście załóż dziecku cieplejszą czapkę (wiązaną na troczki). Twarz dziecka posmaruj specjalnym kremem dla noworodków, koniecznie z filtrem UV.  Noworodkowi nie jest potrzebny szalik, ponieważ ma krótką szyję i w całości zakryje ją zapięty kombinezon z kapturem i czapka. Do szpitala warto wnieść fotelik samochodowy. Ubrane dziecko włóż do fotelika i tak zanieś do samochodu. Dodatkowo przy wyjściu okryj dziecko polarowym lub bawełnianym kocykiem. Specjalny daszek w foteliku zabezpieczy maleństwo przed wiatrem i słońcem (nie wszystkie foteliki mają go w wyposażeniu, ale można też taki dokupić). W samochodzie możesz zdjąć z dziecka kocyk a nawet go porozpinać, aby nie było mu za gorąco.

Spacery

Tak samo jak na wyjście ze szpitala ubieramy dziecko na pierwsze spacery. Oczywiście ubiór zawsze dopasowujemy do aktualnej pogody. Do wózka możemy włożyć kocyk polarowy lub bawełniany (składamy go na pół, ponieważ między jego 2 warstwy włożymy maluszka.   Pamiętaj jednak, że warto odczekać z pierwszymi spacerami przynajmniej 4-5 dni. W tym czasie możesz stopniowo oswajać  malucha z zewnętrznym powietrzem. W tym celu ubierz dziecko jak na dwór, okryj kocykiem w wózku i otwórz okna na parę minut.  Na pierwsze wyjście na spacer wybierz dzień bezwietrzny. Więcej o kocykach i śpiworach przeczytasz  tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


osiem × = 48

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>